Banyolar, genelde küçük hacimli alanlar arasında yer alır. Genel olarak sebebi yeni yapıların daireleri m2 olarak küçük inşa etmelerinden kaynaklanmaktadır. Böylece daha fazla daire yapılmaktadır. Evet banyo belirli ihtiyaçlar için kullanılan bir alan olsa da yine de çok küçük olduğu zaman kullanım açısından da zorluklar yaşatabilmektedir. O halde küçük banyo tasarımları ile ilgili birkaç tüyoya ne dersiniz? Küçük banyoları düzenlerken doğru kararlar verilmez ise işlevselliği daha da azalıyor.

İşe banyonuzu ölçmek ile başlayabilirsiniz. Bu neden gerekli diye de düşünmeniz normal ama böylece küçük banyonuza büyük mobilyaları seçmemiş ve aydınlatma sistemini doğru planlamış olursunuz.

Banyo Aynasının Kullanımı

Büyük ve geniş aynalar, özellikle küçük alanları genişmiş gibi göstermek için çok sık kullanılan bir illüzyon numarasıdır ve işe yarar. Aynı zamanda saçacağı ışıktan dolayı da banyonun daha ferah bir atmosferde görünmesini sağlamış olursun. Bu durumda banyoya büyük ayna astırmayı düşünebilirsin.

Aynaların çerçevesiz olmalarına özen göstermelisiniz. Çerçeveli aynalar görüntüyü keser ve gözü yorar. Fayanslar, banyo aksesuarları gibi dekorasyon araçlarının renklerini zıt bir kontrast oluşturabilirsiniz. Ama bunu yaparken renklerin birbiri ile uyumlarına dikkat edin. Göz yormayacak sadelikte renkler ve desenler seçin. Örneğin duvarlarda açık gri, parlak beyaz, ferahlık için iyi iki renk… Bu iki renk bol miktarda ışığın yansıtılması içinde oldukça tatmin edici olmaktadır.

Banyoda Ekstra Alanlar Oluşturmak

Küçük banyonuzda yapacağınız işlevi yüksek alanlar ile banyonuzda bulunan eşyalarınızı daha etkili bir şekilde toplayabilirsiniz. Bunlara örnek verecek olursak raf sistemleri, bunların açık olanları da kullanışlı kapalı olanları da. Bunun yanında duvar nişlerini de tercih edebilirsiniz. Duvar nişleri yani duvar içine yapılan oymalar hem duşakabin içerisinde oldukça kullanışlı olmakta hem de banyonun diğer duvar alanları için oldukça kullanışlı ve işlevselliği yüksek çözümlerdir. Ekstra raf monte etmek yerine şampuan, duş jeli ve tüm kişisel bakım ürünlerinizi yerleştirebileceğiniz alanlar açar. Bu duvar nişleri sayesinde az alanda çok alanı efektif bir şekilde değerlendirmiş olursunuz. Ayrıca duvar nişleri oldukça modern birde dekorasyon trendi olduğunun da altını çizmek isteriz.